ATM Para Çekme Limiti

Genel olarak ATM’lerden para çekme limiti 1000 TL’dir. Ama bazı bankalar müşteri hizmetlerini arayarak 2000 TL ye kadar çekme imkanı vermektedir. Ama bu imkanı sunan bankalar çok azdır. Genellikle 1000 TL olarak belirlenmiştir. Daha fazlasını çekme imkanı vermemektedir. Karttan parayı alıp sonra tekrar denediğiniz zaman yine vermeyecektir. Ama müşteri hizmetlerini arayarak çekilebilen tutarı yükseltirseniz ikinci sefer de de 1000 TL çekme imkanınız olmaktadır.

Bankalar bu limiti yükselttikleri zaman ATM’lerde bulunan paraların daha hızlı bir şekilde tükendiğini fark etmişlerdir. Bu sorunu çözmek için de tüm bankalar ATM’lerine para çekme limiti eklemiştir ve bu ekleme sonrasında ATM’lerde bulunan paraların daha hızlı bir şekilde tükenmesini engellemişlerdir. Bu sorun ile hem bankalar hem de müşteriler memnun kalmaktadır.

ATM Para Çekme Limiti

Limit Ne Kadar?

Yukarıda belirttiğimiz gibi alt limit genel olarak 1000 TL’dir. Ama siz müşteri hizmetlerinden bu tutarı yükseltirseniz bu tutar 2000 TL olmaktadır. Eğer ki paranızı çekmek için yükselttiniz ise daha sonra tekrar arayarak kapatmanızı tavsiye ederiz. Genellikle çoğu kişi bunu unutmaktadır ve bir yere gittiği zaman alışveriş yaptığı zaman kartında dolu bakiye var sanıyor ve ne var ne yok alıyor. Sonrada fark ediyor ki kartında ki tutar bir anda yok olmuş. Onun için tekrar arayarak kapatmanızı tavsiye ederiz. Bankaların bu ATM’lerden çekilen limiti 1000 TL tutmasının sebebi bankalarda genel olarak çok çabuk biten paraların hızlı bir şekilde bitmesini engellemektir.

Neden Limitli?

Bankalar ATM’lere koymuş oldukları paraların hızlı bir şekilde tükenmesini engellemek amacıyla böyle bir limit koymaktadır. Amaç hızlıca tükenmemesini engellemektedir. Bu konuda genel olarak iki tarafta şikayetçi bu iki taraf şudur. İlki paranın limitinin az olduğundan şikayetçi olanlar ikincisi ise bankada bulunan paranın tükenmesi. Çünkü insanlar para çekmek istiyor ama ATM’lerde para yok bir diğer ise paraya ihtiyacı var ama çekemiyor. Yani bu konuda iki tarafta şikayetçi olmasına rağmen bankalar bu iki şikayeti de azaltmak için limit koymuşlardır ve bu sayede de sorun bir nebze olsun azalmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DMCA.com Protection Status