Ayı Piyasası Nedir, Çeşitleri Nelerdir

Piyasa alıcı ve satıcının buluştuğu yer olarak ifade edilmektedir. Alıcı ve satıcı arz ve talep dengesi oluşturan iki önemli unsurlar olarak karşımıza çıkmaktadır. Piyasa fiyatları da belirlenirken arz ve talep dengesi sayesinde belirlenmektedir. İktisadi olarak baktığımız zaman talebin artması fiyatları yükseltirken, talebin azalması fiyatları aşağı çekmektedir. Bu nedenden dolayı da ayı piyasası ve boğa piyasası olmak üzere iki tip piyasa karşımıza çıkmaktadır.

Ayı Piyasası Nedir

Ayı piyasası kavramında arzın çok olduğu ama buna rağmen alıcının yani talebin az olduğu piyasa tipi olarak adlandırılmaktadır. Ayı piyasasında, piyasa fiyatlarının sürekli düşüşte olduğu ve gelecek piyasa fiyatlarının da sürekli bir düşüş içerisinde olacağı piyasa tipi olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu yaptığımız tanımlamalardan yola çıkarak özetleme yapacak olursak fiyatların her zaman düşüşte olduğu buna nazaran üretimin yüksek olduğu piyasa olarak adlandırılmaktadır.

Piyasa yatırımcıları tarafından da düşük fiyatları gören ayı piyasasının fiyatlarının daha düşük seviyelere inmesi tahminini yapmaktadırlar. Piyasalarda fiyatlarının sürekli düşüş gösteren ürünlerin ayı piyasasında değerlendirme yapılması yanlış olmaktadır. Ayı piyasa içerisinde değerlendirme yapabilmek için ürünlerin piyasa fiyatlarının ana trend içerisinde sürekli bir düşüş seyri izlemesi gerekmektedir. Tepe noktasına ulaşan ürün fiyatı %20 ve daha üzeri seviyelerde fiyatının düşüş seyri izlemesi ürünün ayı piyasasına girmesine neden olmaktadır.

Ayı Piyasa Çeşitleri Nelerdir?

Ayı piyasa çeşitleri, altın ayı piyasası ve borsa ayı piyasası olarak iki ana grup halinde incelenmektedir.

Altın Ayı Piyasası

Altın ayı piyasasında, altın fiyatları sürekli ve aşağı yönlü bir düşüş içerisinde olması ve bu düşüşün sürekli aşağı yönlü bir seyir izlemesi tahmini sonucu oluşan ayı piyasası alt dalı olarak karşımıza çıkmaktadır. Belirli bir tarih aralığında yüksek seyir gösteren altın, belirli bir tarih aralığında ise %25 gibi düşüş seyrine girmesi ile altın ayı piyasası içerisinde değerlendirme yapılmaktadır.

Borsa Ayı Piyasası

Borsa ayı piyasasında, borsa endekslerinin uzun süre düşüş içerisinde olduğu, bunun yanında borsa endeksine bağlı olarak hisse senetlerinin de aşağı yönlü bir seyir içerisine girmesi ile borsa ayı piyasası içerisine girmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DMCA.com Protection Status