Balon Ödemeli Mortgage Başvurusu Nedir?

Mortgage

Birçok insan için konut alabilmek mortgage sayesinde olabilmektedir. Morgage kira öder gibi ev sahibi olabilmektir. Mortgage için genel olarak bankalar tercih edilmekte olup, her banka kendi kampanyasını oluşturmaktadır. Ödeme seçenekleri konusunda da kolaylık sağlayan bankalar balon ödemeli krediler gibi seçenekleri müşterilerine sunmaktadırlar.

Balon Ödemeli Mortgage Nedir?

Konut fiyatlarını düşünecek olursak konut kredileri de oldukça yüksek maliyetli krediler oluyor. Geliriniz ne kadar yüksek olursa olsun zaman zaman bu kredi tutarlarını ödemekte zorluk yaşayabiliyorsunuz. Balon ödeme bu durumda devreye giriyor. Kredi tutarlarını düşük tutup, vade sonunda kalan tutarı toplu bir şekilde kapatmak isteyen kişiler için avantajlı bir hale geliyor. Yani siz aylık ödeme tutarınızı düşük tutup vade sonunda toplu kapama gibi bir imkanınızın olacağını düşünüyorsanız balon ödemeli mortgage sizin için avantajlı olabilmektedir.

Bu Krediye Başvurmak İçin Ne Yapmalıyım?

Birçok bankada balon ödemeli mortgage kredisi seçenekleri bulunmaktadır. Bunun için çalıştığınız bankanın şubesine gitmeniz yeterlidir. Aslında sadece çalıştığınız banka değil hemen hemen tüm bankadan bu anlamda fiyat almanız sizin yararınıza olacaktır. Faiz oranları bankadan bankaya ciddi anlamda değiştiği için farklı seçenekleri göz önünde bulundurmalısınız.

Balon Ödeme Riskleri

Balon ödemede mantık toplu kapama seçeneğinin olmasıdır. Yani balon ödemeli kredi seçenekleri elinde toplu para olan kişiler ve bu parayı hemen harcamak yerine daha farklı bir alanda yatırıma dönüştürmek isteyenler için avantajlı hale gelmektedir. Bu şekilde bir toplu paranız yok ise bu ödeme seçeneği sizin için uygun olmaz. Toplu paranızı değerini kaybetmeyecek şekilde yatırıma dönüştürmeniz gerekmektedir. Aksi halde vade günü geldiğinde toplu kapama imkanınız olmaz ise evinizi kaybetme riskiyle karşı karşıya kalırsınız ve ödediğiniz tutarlar da risk altına girer.

Bu nedenle balon ödeme seçeneğini bankaların müşteri danışmanlarıyla çok iyi değerlendirmeniz ve ona göre karar vermeniz gerekmektedir. Aksi halde istenmeyen durumlarla karşı karşıya kalmanız mümkün olmaktadır. Konut kredilerinde zaten alınan konuta vade sonuna kadar ipotek konulduğu için böyle bir durumda banka evinizi satışa çıkarma hakkına sahip olmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DMCA.com Protection Status