Banka Kara Liste Sorgulama Nasıl Yapılır (3 Adımda Ücretsiz Öğrenin)

kara liste

Kara liste genel olarak bir bankadan kredi veya kredi kartı ile aldığınız borcu ödememeniz durumunda karşılaştığınız sorundur.

Birkaç yıl öncesine kadar kara liste işlemi sadece bir banka ile sınırlıyken, artık gelişen sistemler ile birlikte bir bankada yaşadığınız kara liste sorunu artık tüm bankalara anında Kredi Kayıt Bürosu‘nun sağladığı veriler ile ulaşmaktadır. Bu rehberde kara liste sorgulama işlemlerinin ne olduğu, nasıl yapıldığı ve ücretsiz olarak işlemin nasıl gerçekleştirileceğine yönelik bilgiler aktaracağız.

KARA LİSTE NEDİR?

Türkiye’deki bankalardan herhangi birinin size sağladığı borcu ödememeniz durumunda, adınızın “çalışılmaması gereken kişiler” listesine alınmasına kara liste adı veriliyor.

Bankalardan kredi alarak, kredi kartı alarak, nakit avans çekerek veya ek para kullanarak borç alabiliyorsunuz. Bu borçların vadesi geldiği zaman da ödemeniz gerekiyor, birkaç ay geciktirseniz bile bankalar sizden borcu alabileceğinizi düşünüp herhangi bir işlem yaptırmadan faiz işletmeye devam eder. Ancak birkaç ay sonrasında bankanın müşteri hizmetleri size ulaşmaya çalışır, bu telefonları açar ve birkaç hafta içerisinde ödeme yapacağınızı belirtirseniz ve banka bu tarihe kadar sizi bekler, ödememeniz durumunda da büyük ihtimal ile kara listeye girersiniz. Telefonlara hiç cevap vermemeniz durumunda da aynı işlem geçerli olacaktır.

Kara listeye girmek genel olarak borçlarınızı ödememek anlamına geliyor. Bankalar, düzenli olarak borçlarını ödemeyenlerin bilgilerini Kredi Kayıt Bürosu‘na (KKB) iletir. Bu bilgiler de KKB’ye bağlı olan 44 banka, 61 faktoring, 23 leasing, 4 sigorta, 14 tüketici finansman, 7 varlık yönetim şirketine anında “kara liste” olarak iletilir. Bu durumda da bu kuruluşlar “kara listede” olan kişilere hesap dahi açmamaya çalışacaktır. Bu durumdan çıkmak ise düşündüğünüz kadar kolay değildir, tüm borçlarınızı ödeseniz dahi, bankalar uzun süre sizinle çalışmayabilir.

KARA LİSTEYE GİRMEMEK İÇİN NE YAPMAK GEREKİR?

Bankalardan herhangi bir durumda para aldığınız zaman bu parayı zamanında geri ödemeniz gerekiyor. Bankaların kara listesine girmemek için yapmanız gereken en öncelikli konu bu. Ancak bir şekilde bankalardan kredili bir ürün aldıktan sonra, ekonomik durumunuz bozulduysa ve kara listeye girmek istemiyorsanız, yapabileceğiniz en öncelikli şey banka ile daima iletişimde olmaktır.

Bankalar, kredili ürünler için son ödeme tarihi geldikten genellikle 2 hafta sonra borçluyu aramaktadır. Bu aramayı mutlaka cevaplayın ve borcunuzu ne zaman ödeyebileceğinizi mutlaka belirtin. Bazı bankalar çok ileri tarihi kabul etmek istemeyebilir ancak doğru bir görüşme ile 3-4 ay sonrasına bile müşteri hizmetlerini ikna edebilirsiniz. Elbette bu durum sizi gecikme faizinden kurtarmayacaktır, ancak bankanın faiz dışında size müdahale etmesini engeller ve böylelikle kara listeye girmezsiniz. Kara liste, borcunu hiç ödemeyen veya ödemeyi kabul etmeyenler için uygulanan bir işlemdir.

ÖNEMLİ: Tüketici Kredisi Sözleşmeleri Yönetmeliği’nin 18’nci maddesi uyarınca, kredili ürünün son ödeme tarihinden sonraki 90 gün içerisinde, 3 taksidin ödenmemesi durumunda kara listeye girersiniz. Bu süre bankalar tarafından uzatılabilir ancak genellikle bankalar bu süreyi uzatmamaktadır.

KARA LİSTE SORGULAMA NASIL YAPILIR?

kara liste sorgulama

Eğer bir bankaya borçluysanız ve bankaya borçlarını 3-4 aydır hiç ödemediyseniz zaten çok büyük bir ihtimal ile kara listede bulunuyorsunuz. Ancak tam olarak ne durumda olduğunuzu öğrenebilmenin 3 yolu bulunuyor.

  1. ÜCRETSİZ YOL: Hemen çalıştığınız bankanın bir şubesine gitmenizi öneririz, burada müşteri hizmetleri bölümüne giderek, bankadaki finansal profilinizi öğrenebilirsiniz.
  2. ÜCRETSİZ YOL: Şubeye gitmek istemiyorsanız veya daha hızlı işlem yapmak istiyorsanız, herhangi bir bankada en az tutar olan 1.000 TL‘lik ihtiyaç kredisine başvurabilirsiniz. Bu kredinin onaylanmaması durumunda da büyük ihtimal ile kara listede olabilirsiniz. Bu kesin bir yol değildir, çünkü bankaların farklı kredi politikaları bulunuyor.
  3. ÜCRETLİ YOL: Kredi Kayıt Bürosu’na bağlı olan Findeks platformu ile kredi notunuzu ve finansal profilinizi öğrenebilirsiniz. 7 TL’lik ücret karşılığında son 5 yıllık finansal durumunuzu öğrenebilirsiniz. Sorgulamanın ardından ayrıntılı bir rapor veriliyor.

KARA LİSTEDEN NASIL ÇIKILIR?

Daha önce de belirttiğimiz üzere, kara listeye girmek çok kolaydır ancak çıkmak gerçekten çok zordur. Örneğin bir bankadan 5 bin liralık kredi aldınız ve bu krediyi yıllarca hiç ödemediniz. Ama sonra ödemeye karar verdiniz ve bankaya ulaşarak krediyi ödediniz. Ardından büyük ihtimal ile 10 yıl geçse bile bir banka size kredili ürün vermez. Çünkü kara listeden çıkabilmeniz için kredi notunuzun oluşması gerekecek.

Kara listeden çıkabilmek ve kredili ürün alabilmek için gelir belgesi veya taşınmaz göstermeniz gerekiyor. Her iki durumda da bankalar çok düşük tutarlarda kredi sağlayacaktır, ancak zamanla düzenli ödemeler yaparak puanınızı artırabilirsiniz. Ayrıca kredi notunuz düşük ise ilk etapta daha az müşteriye sahip olan bankalardan kredili ürün alabilmeniz daha kolay olacak, örneğin Fibabanka yada ING Bank‘ı tercih edebilirsiniz.

KARA LİSTEDEN 5 YILDA TAMAMEN ÇIKARSINIZ

2013 yılında Merkez Bankası tarafından yapılan açıklamaya göre, isimleri kara listeye girenler, tüm borçlarını ödedikten 5 yıl sonra kara listeden çıkacaktır. Yani 5 yıl sonra bankalar sizin kara listeye girip giremediğini artık öğrenemeyecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DMCA.com Protection Status