Banko Görevlisi Nedir, Ne İş Yapar?

Banko görevlisi ile ilgili isimler kurumdan kuruma değişiklik gösterse de genellikle vezne görevlisi, gişe yetkilisi, banko memuru gibi isimler adı altında bir araya gelmektedirler.Birçok kurumda gişe görevlisi, gişe memuru, vezne görevlisi olarak da geçmektedir. Ancak hepsi aynı mantıkta çalışmaktadır. Örneğin bankaya girdiğinizde bir camekanın ardında hizmet veren görevliler genellikle banko görevlileridir.

Ne İş Yaparlar?

Banko görevlilerinin görev yetki ve sorumlulukları bankadan bankaya değişiklikler göstermektedir. Ancak genel hatlarıyla bir banko görevlisi para konusundaki her yönlendirmeyi yapmaktadır. Örneğin şubenin nakit ihtiyacını karşılama, gün içerisinde şubeye gelen veya şubeden giden paraların kontrolleri, ATM raporlarının kontrolleri, ATM’lerin paralarının bitmesi durumunda yüklemelerinin yapılması gibi işlemler banko görevlilerinin genel sorumluluklarıdır. Birçok bankada banko görevlileri sadece parasal işlemlerle ilgilenmekte olup, bazı bankalarda da banko görevlileri yani gişe memurları bankacılık anlamında tüm işlemleri yapmaktadırlar.

Yoğun hedef baskısı artan rekabet neticesinde çoğu bankanın artık gişe memurlarına da hedef verdiğini düşünürsek gişe görevlisinin her türlü işlemi yapabileceğini söylememiz yerinde olacaktır. Bazı bankalarda artık bireysel müşteri danışmanı ya da gişe memuru ayrımı pek fazla olmuyor. Bir banko görevlisi de bireysel pazarlamacı şeklinde çalışabiliyor. Çoğu çalışanın şikayet ettiği bu durum için maalesef bir çözüm bulunamıyor.

Özellikle özel bankacılıkta daha çok yaşanan bu durum birçok çalışanı işten soğutma noktasına getirebiliyor. Önceden bir kredi başvurusu ya da kredi kartı başvurusu için bireysel pazarlamacı masalarına gidiyorken artık bu tarz işlemleri banko görevlilerinin de yaptığını görmekteyiz.

Sorumlulukları

Banko görevlisi sorumlulukları da yukarıda bahsettiğimiz üzere kurumdan kuruma değişiklik göstermektedir. Bazı kurumlar sadece parasal konularda sorumluluk verirken bazı kurumlar da hedef baskısını ön planda tutarak pazarlamacı mantığında banko görevlilerini çalıştırabilmektedirler. Kamu bankalarında banko görevlilerinin asıl sorumluluklarını doğru bir şekilde görebilmek mümkün olurken özel bankalarda bu pek mümkün olamıyor. Kamu bankalarında bir banko görevlisi sadece parasal konularda sorumluluk alabilmektedir. Ayrıca her banko görevlisinin yapabileceği tutarlar, onaylayabileceği tutarlar da kıdemine göre farklılık gösterebiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DMCA.com Protection Status