Başkasının Adına Kredi Çektim Ödemiyor

Güvendiniz ve başkasının adına kredi çektiniz ve borç sahibi borcunu ödemiyor mu? Evet, herkesin başına gelebilecek sinir bozucu bir durum. Peki, bu duruma düşenler ne yapmalıdır ve hangi hukuki süreçlerden geçmelidir? Makalemizde bu sorulara cevap vereceğiz.

Kredi Nedir?

Kredi, bankalardan belli dönemlerde geri ödemek kaydıyla alınmış borç paralardır. Genel olarak 1’er ay arayla eşit olarak ödenir. Genel olarak böyle olsa da tarım kredisi gibi bazı farklı kredi tiplerinde farklı ödeme periyotları olabilir. Bankalar müşterileri için en uygun ödeme planını çıkarmaya çalışırlar. Kredi ele geçen toplu bir para olacağı için hayatımızda kolaylık sağlayacağı gibi başımıza büyük dertler de açabilir.

Başkasının Adına Kredi Çektim Ödemiyor

Eğer başkasının adına kredi çektiniz ve bu kişi size borcunu ödemiyorsa durum ciddiye binmiş demektir. Böyle durumlarda ara yolu bulmak için kendisiyle görüşmek istediğinizde telefonlarınıza çıkmıyorsa veya sizi oyalıyorsa kendinize şu soruyu sormanız gerekiyor; Kendi adınıza çektiğiniz krediyi verdiğiniz kişiyle bir sözleşme yaptınız mı? Bu parayı size geri ödeyeceğine dair senet imzalattınız mı? Cevabınız en azından bir evet içeriyorsa işiniz belli bir seviyede kolaylaşacaktır. Zira bankadan kredi çekerken borcun size ait olduğunu kabul etmiş ve artık o paranın tüm tasarrufunun size ait olduğunu onaylamıştınız.

Kişinin Bana Borçlu Olduğunu Belirten Evrakım Var

Bu kişinin size borçlu olduğunu beyan eden evraklarınız varsa (senet gibi) bu belge ile sizin bölgenize hizmet veren adliyeden veyahut bölgenize hizmet veren icra dairelerine giderek icra takibi başlatabilirsiniz. Şunu belirtmem gerekiyor ki siz bu borcu tahsil etmek için icra takibi de başlatsanız bankadan çektiğiniz kredi hala şahsınıza ait olmaya devam edecektir.

Kişinin Bana Borçlu Olduğunu Belirten Evrakım Yok

Eğer adına kredi çektiğiniz kişinin size borçlu olduğunu gösteren bir evrakınız yoksa kanıtlamanız zorlaşacağı için işiniz oldukça zorlaşacaktır. 12 Ocak 2011 tarihli 6098 Sayılı Borçlar Kanunu’nun 50. Maddesi ve 77. Maddesi gereği bu duruma düşen kişilerin Asliye Hukuk Mahkemelerine başvurmaları gerekmektir. Başvuru yapılmadan önce alacaklı olduğu kişiye ‘Noterden Onaylı İhtarname’ göndermiş olmaları mahkemede kendilerine avantaj sağlayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DMCA.com Protection Status