Provizyon Bekleyen İşlemler Nedir? Provizyonda İptal Edilir mi?

provizyonda bekleyen işlemler

Kredi kartınızda provizyon bekleyen işlemlerin ne olduğunu merak ediyorsanız, bu konuda ayrıntılı bir bilgi aktaralım.

Kredi kartı işlemlerinde sık sık karşınıza gelen provizyon bekleyen işlemler veya provizyonda bekleyen işlemler, genel olarak bir kredi kartının gün sonunun beklenmesi anlamına geliyor. Kısaca bankalar bir kredi kartı ile işlem yapıldığı zaman bu harcamayı gün sonuna kadar iptal edilmesi olasılığı için beklemeye / onaya alırlar. Türkiye’de bu onay ve inceleme işlemleri Bankalararası Kart Merkezi (BKM) tarafından gerçekleştirilir.

PROVİZYON BEKLEYEN İŞLEMLER NEDİR?

Kredi kartı ile bir işlem yaptığınız zaman bu işlem genellikle gün sonuna kadar kredi kartı limitinden düşülür ancak harcama olarak yansıtılmaz. Kısaca bankalar bu harcamanın doğruluğunu onaylamak için gün sonuna kadar beklerler. Genellikle dolandırıcılık işlemlerine karşı olarak kullanılan bu işlem, harcamanın POS cihazı tarafından da iptal edilme olasılığı için bu tür bir işlem gerçekleştirmektedir.

Kredi kartınız ile örneğin 29 Ekim günü saat 08:00’da bir işlem yaparsanız, bu işlem 29 Ekim günü saat 23:59’a kadar limitinizden düşülür ancak kredi kartınızın harcamasına direkt olarak yansımak yerine Provizyonda Bekleyen İşlemler olarak yansır. Bu harcama ile ilgili yeni bir güncelleme / iptal gelmemesi durumunda da harcama kredi kartına yansıtılır. Kısaca provizyon bekleyen işlemler bir onay anlamına geliyor, sizinle ilgili bir durum değildir. 30 Ekim günü bu bölümün boş olduğunu fark edeceksinizdir.

İPTAL EDİLİR Mİ?

Provizyon bekleyen işlemler, kredi kartınız ile yaptığınız işlemler anlamına geliyor. Elbette bunu iptal edebilirsiniz ancak bunun için harcamayı gerçekleştirdiğiniz kurum ile iletişime geçmeniz gerekiyor.

Örneğin A Mağazası‘ndan kredi kartınız ile bir ayakkabı satın aldınız ve bu ayakkabıyı satın almaktan yine aynı gün içerisinde vazgeçtiniz, bu mağazaya giderek; mağaza politikalarına uygun olması durumunda işlemi iptal edebilir ve ayakkabıyı iade edebilirsiniz. Bu işlem elbette bankanızı arayarak gerçekleştirilemez.

Eğer bilginiz dışında yani dolandırıcılık kapsamında, kredi kartınız sizin bilginiz olmadan kullanıldıysa da harcamayı henüz provizyondayken iptal edebilirsiniz. Bu durumda bankanızın müşteri hizmetlerine ulaşarak, kredi kartınızın bilginiz dışında kullanıldığını belirtmeniz gerekiyor. Bankalar genellikle bu durumda kredi kartınızı iptal eder ve söz konusu harcamayı inceler. Bu durum spesifik bir işlemdir ve dolandırıldığınızın kanıtlandığı durumda, gün içerisindeki provizyonda bekleyen işlemler büyük olasılıkla iptal edilecektir.

ÖNEMLİ: Provizyonda bekleyen işlemler arasında, yapmadığınız bir harcamayı gördüğünüz anda mutlaka bankanızı arayınız. Bu bildirimi ne kadar geç yaparsanız, harcamanın iptal edilme olasılığı o kadar düşecektir. Bu sorunu aşabilmek için bankanıza ulaşarak, tüm harcamalarınızın telefonunuza SMS olarak bildirilmesini isteyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DMCA.com Protection Status